Code rood en de discussie over hittegolven
Aanstelleritis. We zijn niets gewend. Hoe doen ze dat dan in Afrika of in Azië (to my African and Asian based collaegues: please respons 😉). Volgende week vliegen we weer naar Spanje. Vroeger was dit ook zo. Code rood (of geel of paars) is puur angstzaaierij.
Extreme hitte: mijn dag tijdens code rood
Mijn telefoon piept. Gisterenavond heb ik de meldingen op de hardste stand gezet. Zachtjes bromt de airco. Mijn horloge geef 7.03 uur aan. Een prima tijd om op te staan. Ik sla mijn laken terug, ga rechtop zitten en pak mijn telefoon. Terwijl ik het nieuws lees, pluk ik mijn oordopjes uit mijn oren.
Volgens de weerapp is het 22 graden, volgens mijn thermostaat is het 24. Mijn ramen open zetten heeft geen zin. Ik loop even mijn tuin in en voel dat de weerapp en thermostaat het ook in het echte leven met elkaar eens zijn. Dat minibos wat mijn achtertuin is, heeft vast veel invloed, maar niet voldoende om mijn huis te koelen. Mijn schaduwdoek wappert zachtjes voor mijn raam. De gordijnen zijn dicht.
Terwijl de koffie pruttelt, rij ik mijn airco van mijn slaapkamer naar de woonkamer en zet ik hem aan. Al ontbijtend, lees ik wat berichten op LinkedIn. Binnen enkele minuten heb ik de volledige LinkedIn politie gehad, vol van onbegrip over wat hitte met een mens, en vooral een kwetsbare mens, doet.
Vier medische redenen waarom hitte risicovol is voor mij
Zelf weet ik wel wat hitte met mij doet. Ik ben kwetsbaar met hitte. En dat komt bij mij door vier verschillende dingen.
Ten eerste: ik word hypomaan van de hitte. Een hypomanie is het tegenovergestelde van een depressie. Je bent druk, impulsief en slaapt weinig. Het gevolg is onder andere schade aan vriendschappen, veel impulsaankopen, het maken van veel fouten en een depressie achteraf.
Je kunt hypomaniën voorkomen of bestrijden door voldoende (kwalitatief en kwantitatief) te slapen. Als het warm is lucht ik tot laat, en vroeg in de ochtend, mijn huis om die kwalitatief goede slaap te krijgen, maar dat gaat ten koste van de kwantiteit. Tot ik een airco kocht en mijn slaap terug kreeg. Sinds ik een airco heb, ben ik niet meer hypomaan geweest.
De tweede is dat ik lithium gebruik. Lithium heeft een hele nauwe bandbreedte tussen werkzaam of giftig en de bloedspiegel stijgt als je zout & vochtbalans veranderd. Veel zweten, overgeven of diarree zorgt dat je zout en vocht verliest.
Diabetes insipidus is een aandoening waardoor je je urine slecht kunt concentreren. Dus waar jij stopt met plassen bij uitdroging, blijf ik altijd 4,6 liter plassen. Het is dus voor mij veel moeilijker om voldoende te blijven drinken
Tot slot heb ik nierfalen. Dit weer vraagt veel van mijn nieren
De waarde van weercodes voor kwetsbare mensen
Het is voor mij dus extreem belangrijk om mijn activiteiten aan te passen, voldoende vocht en zout in te nemen en dat bij me te hebben bij code oranje of hoger. In een land waar de temperatuurverschillen per week sterk kunnen wisselen, en daarmee ook het gedrag dat ik moet hebben om niet zieker te worden, helpen die kleurcodes mij om mijn gedrag aan te passen
En dat geldt ook voor andere kwetsbare mensen en hun zorgverleners.

Als ervaringsdeskundige zet ik mij in op het bespreekbaar maken van psychische problemen. Onlangs was in de media iets wat bijna niet besproken wordt: de invloed op de hitte op het welzijn van ernstige psychische problemen. De problemen met bijwerkingen van medicatie, en een grotere gevoeligheid van het krijgen van een episode.
Wil jij dat ook dit verhaal verteld wordt? Nodig me uit! Ik kom graag langs om vanuit eigen ervaring het verhaal van mensen met psychische problemen in het algemeen te vertellen.